şehrin içinde doğa
ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Yetenek Tarama Testi

Yetenek Tarama Testi

Lütfen aşağıdaki kısa formu doldurunuz, ardından telefon ile bilgilendirilip randevunuz oluşturulacaktır..

  Yetenek Testi nedir?

  Temel Kabiliyetler Testi, (yaş gruplarına göre farklılık göstermekle birlikte) öğrencinin dil, şekil-uzay, akıl yürütme, ayırt etme, sayısal ve genel yeteneğini ölçmek amacıyla hazırlanmış bir testtir.

  DİL YETENEĞİ

  Kelimelerle ifade edilen fikirleri anlama yeteneğidir. Bilginin okuma, dinleme yoluyla edinildiği etkinliklerde kullanılır.

  ŞEKİL-UZAY YETENEĞİ

  Nesneleri 2-3 boyutlu olarak (uzayda canlandırma, uzaydaki nesnelerin sırlamasındaki ilişkiyi) görme ve düşünme yeteneğidir.

  AKIL YÜRÜTME YETENEĞİ

  Mantık problemlerini çözme, önceden görme ve planlama, analiz etme yeteneğidir.

  AYIRT ETME YETENEĞİ

  Görsel ayrıntıları hızlı ve doğru biçimde (benzerlik ve farklılıkların bulunmasını öngören etkinliklerle) bulma yeteneğidir.

  SAYI YETENEĞİ

  Rakamlarla çalışma, basit niceliksel problemleri süratli ve doğru biçimde ele alma yeteneğidir.

  Yetenek Testi Nasıl Yapılır?

  Yetenek testinin her bir bölümünün ayrı bir süresi vardır.
  Bireysel değil bir grup tarama testidir.
  Yetenek testindeki her bölümün başlangıcında öğretmen rehberliğinde bölüm açıklanır, örnek verilir ve öğrencinin süresi başlatılır.
  Testin 4.bölümünde ara verilerek öğrencilerin zihinsel olarak dinlenmesi sağlanır.

  Neden akademik bir sınav değil de yetenek testi?

  Çocukların sadece akademik yıllık bir plana göre şekillendirilip değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu sebeple çocukların, yeteneklerini ölçerek eğitsel ve mesleki rehberlik yapmak amacıyla uyguladığımız bu test ile salt konu ve kazanımlardan oluşan daha çok ezbere dayalı bir sınav yerine zihinsel performansı ölçen bir değerlendirmenin daha doğru olacağına inanıyoruz.

  6 yaştan itibaren 1. 2. 3. 4. 5. 6. ve 7. sınıflar için başvurabilirsiniz.

  Kayıt yaptırmak isteyen velilerin, okul sitemizden giriş yaparak ya da arayarak bilgilerini doldurmaları gerekmektedir. Bu bir grup tarama testidir. Bu sebeple belirli sayıda öğrenci grubu oluştukça sizlere cumartesi günleri saatli randevu verilecektir. Bir sonraki hafta öğrencinin raporu sizlere ulaştırılacaktır. (Temel Kabiliyetler Testi 2.dönem de dahil olmak üzere her cumartesi katılım sayısına göre oluşturulmaya devam edecektir.)