info@bursadokukoleji.com
şehrin ilk montessori okulu!..
ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Akıl-Zeka Oyunları

SKIPPITY

Skippity oyunu kuralları çok basittir. En büyük oyuncu ilk önce başlar. Oyun saat yönünde devam eder. Oyunun başında panonun ortasındaki dört kare boş bırakılır.

BİLGİ AL >>
SANTRANÇ

16 koyu 16 açık renkli taşlarla 64 karelik bir tahtada 32 taşın mücadele ettiği tam bir zekâ oyunu olan satrançta şah, vezir, fil, at, kale ve piyon 6 tip taş bulunur.

BİLGİ AL >>
REVERSI

Reversi oyunu 8×8’lik bir platformdan oluşur. Yani platformunda toplam 64 kare bulunur. Her oyuncuda 32 adet taş vardır. Bu taşların bir yüzü siyah bir yüzü de beyazdır.

BİLGİ AL >>
QUORIDOR CLASSIC

Piyonu ile karşıya geçebilen ilk oyuncu oyunu kazanır. Sırası gelen oyuncu isterse piyonuyla bir adım atar, isterse koridor engel parçalarından bir tanesini rakip oyunculardan birinin önüne yerleştirir.

BİLGİ AL >>
PENTAGO

Pentago, üst düzey bir zekâ ve strateji oyunudur. Pentago oyunu özel bir oyun tahtası üzerinde oynanmaktadır. 18 beyaz ve 18 siyah taş ile oynanır. Oyun tahtası 360 derece döndürülebilen 4 bölmeden oluşmaktadır.

BİLGİ AL >>
OTHELLO

Othello 8×8 karelik tek renkli bir tahtada iki oyuncuyla oynanan oyundur. Oyunda karşılıklı rakiplerin taşları siyah ve beyazdır. Oyunun kuralları oldukça basit olmasına rağmen oynarken çok fazla uğraş gerektiriyor.

BİLGİ AL >>
OCTILES

Oyunda hedef her oyuncunun kendi taşlarını başlangıç noktasından bitiş noktasına, yani karşısındaki rakip oyuncunun taşlarının bulunduğu alana getirmektir. Bütün taşlarını bitiş noktalarına ilk getiren oyunu kazanır.

BİLGİ AL >>
MANGALA

İlk başlayacak oyuncu bir oyuk seçer ve oradaki 4 taşı alarak saat yönünün tersindeki oyuklara teker teker bırakır. Ancak atlanmaması gereken şey şu; oyuncu aldığı oyuğa da bir taş bırakmak zorundadır.

BİLGİ AL >>
LEGO SETLERİ

Yaş gruplarına göre kategorilendirilerek tasarlanan Lego oyun setleri 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken ve keyifle oynanan bir oyundur. Dolayısıyla Lego çeşitleri her yaş grubuna uygun olarak tasarlanabilmektedir.

BİLGİ AL >>
GO OYUNU

Japonların “İgo”, Çinlilerin “WeiQi”, Korelilerin “Baduk” ve bizim de diğer Batı ülkeleri gibi “Go” olarak isimlendirdiğimiz oyun, birisi siyah diğeri beyaz olmak üzere iki rengi temsil eden iki oyuncu tarafından sıra ile oynanır.

BİLGİ AL >>
DOKUZ TAŞ

Her oyuncu yatay veya dikey olarak 3 taşını yan yana getirmeye çalışır. Çapraz olarak yapılan üçlü sıralar geçersizdir. Oyunculardan her hangi biri 3 taşını yan yana getirirse rakibinin herhangi bir taşını oyun dışına çıkarır.

BİLGİ AL >>
BLOKUS CLASSIC

Ailecek oynanabilecek bir strateji ve zeka oyunudur. Her oyuncuya kırmızı, mavi, yeşil veya sarı renkli 21 geometrik şekil verilir ve oyuncular sırayla bu parçaları toplam 400 kareden oluşan oyun tahtasına yerleştirir.

BİLGİ AL >>
ABOLONE

Abalone oyunu altıgen bir oyun platformunun üzerinde 14 adet beyaz ve 14 adet siyah top bulunan toplarla oynanır. Topların rengi bazen değişkenlik gösterebilir ama genelde siyah ve beyazdır.

BİLGİ AL >>