info@bursadokukoleji.com
şehrin ilk montessori okulu!..
ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Görsel Algı & Dikkat

ARCHITECTO

Architecto(mimarcık), mekânsal gözlem içeren 4 tane mükemmel oyundan biridir. Bu eğitici oyunda yap-bozlar kolay şekillerden başlar ve gitgide zorlaştıkça oyuncular kendi potansiyellerine göre hareket ederler.

BİLGİ AL >>
BLOCKBYBLOCK

Görev kartında istenen şekli oluşturmak için 7 adet blok kullanılır. Birden fazla çözüm mevcuttur. Örneğin, yalnızca 60 numaralı görev kartı için 240 adet farklı çözüm yolu bulunmaktadır. Ayrıca her görev kartının arkasında da çözüm yolları bulunmaktadır.

BİLGİ AL >>
BRICKBYBRICK

Zorluk seviyeleri farklı 60 görev kartından birini seçin. Blokları görev kartındaki şekli oluşturacak şekilde yerleştirmeye çalışın. Eğer zorlandıysanız görev kartının arkasındaki çözüme bakabilirsiniz.

BİLGİ AL >>
DIZIOS

Merkez kart oyun alanına yerleştirilir. Her oyuncu sırası geldiğinde yerde yer alan kartlardaki renklerle uyumlu olan elindeki kartı oyun alanına yerleştirir. Oyuncu değdiği kartın içinde yer alan nokta sayısı kadar puan alır.

BİLGİ AL >>
LOOKLOOK

Yeterli sayıda kart toplayarak “Look Look” diyen ilk oyuncu olun ve oyunu kazanır. Oyun sahası 8 adet önü arkası değişebilen çerçeveden oluşur ve bu şekilde her oynandığında yeni bir oyun oynanıyor havası verir. 68 adet davet kartından oluşur. 2 veya daha fazla oyuncu ile oynanır.

BİLGİ AL >>
META-FORMS

Oyunda pozitif ve negatif ipuçları vardır. Pozitif ipuçları taralı alan ile gösterilmiştir. Negatif ipuçları ise çarpı işareti ile… Eğer bulmacanın yanındaki ipuçlarında çarpı işareti var ise gerekli parça oraya konmayacak anlamına gelir. Taralı alan var ise gerekli parça o taralı alana gelmelidir şeklinde algılayabilirsiniz.

BİLGİ AL >>
MUSTERWÜRFEL

Dönüşleri olan eğlenceli bir oyundur. Eşleşen bir saklama kutusunda 16 renkli ahşap küp vardır. Her küpün bir özelliği vardır. BİRİNCİ RENKLER KIRMIZI, MAVİ, SARI, BEYAZ 3 yaş ve üzeri için uygundur.

BİLGİ AL >>
PENTOMINO

Pentomino (beş kare içeren şekil)  parçalarıyla yapılmaya çalışılır. Kitapçıkta yer alan bulmacalardan 1-28 arasındaki kısım 5 yaş çocuklar için, 29-50 arasındaki kısım 6 yaş çocuklar için, 51-100 arasındaki kısım 7-8 yaş çocuklar için, 101 – 126 arasındaki kısım 9 yaş ve üstü çocuklar için, 127 – 175 arasındaki kısım 10 yaş ve üstü kişiler tarafından oynanabilir. Kitabın sonunda bulmacaların çözümleri de mevcuttur.

BİLGİ AL >>
Q-BITZ

Küpler tabla dışına çıkarılır ve oyuna böyle başlanır. Oyuncu kartlara ve şekillere alışana kadar süre tutulmadan oynanır.  Bu durumda oyun kartı oyun alanına yerleştirilir. Tüm oyuncular aynı anda başlar ve şekli ilk tamamlayan oyuncu o kartı kazanır. Son oynama şeklinde ise oyuncuların Q-Bitz kartında yer alan şekli bir süre incelemeleri istenir. Daha sonra kart ters çevrilerek oyuncuların hafızalarındaki şekli yapmaları istenir. Doğru şekli en hızlı yapan oyuncu kartı kazanır.

BİLGİ AL >>
SET GAMES

İlk olarak yere 12 adet kart açılır. Bütün oyuncular kartlara aynı anda bakar. Set olduğunu gören ilk oyuncu “set” diyerek bulduğu 3 kartı gösterirler. Eğer doğru bir set oluşturursa kartları alır ve 1 puan kazanır. Eğer hatalı bir set bulduysa elindeki kartlardan 3 tanesini masaya geri bırakır ve 1 puan kaybeder.  Yeni bir set bulunduğunda yerde 12 kart kalır ve 3 yeni kart eklenmez. Destedeki kartlar bittiğinde en çok puan alan oyuncu oyunu kazanır.

BİLGİ AL >>
SHAPE BY

Tüm parçaları oyun alanının dışına alın. Zorluk seviyeleri farklı 60 görev kartından birini seçin. Kırmızı ve sarı parçaları görev kartındaki şekli oluşturacak şekilde yerleştirin.

BİLGİ AL >>
SQUARE UP

İki oyuncu ile oynandığında isterseniz iki küple isterseniz tek renk küpü ile oynayabilirsiniz. Tek renk küpü ile oynandığında iki oyuncu da aynı deseni oluşturmak için çalışırlar. İki renk küpü ile oynandığında da her oyuncu kendi renk küpünde oluşan deseni en hızlı şekilde yapmak için çalışır.

BİLGİ AL >>
SQUAREBYSQUARE

Squares oyununda her oyuncu bir renk seçer 22 farklı parçadan oluşan renklerini, sadece birbirinin ucuna değerek oynar. Oyun alanına yerleştirilir. Oyun alanında taşını koyacak yer kalmadığı zaman oyun biter. Kimin daha çok parçası oyun alanında var ise oyunu o kazanır.

BİLGİ AL >>